piątek, 25 września 2015

Porozmawiajmy przy kawiePicie kawy to rytuał, który na dobre rozgościł się w naszej codzienności. Kawę pijemy rano (żeby się obudzić) i w południe (dla podtrzymania efektu). Kawa to podstawa wszelkich towarzyskich spotkań, bo przecież nie zapraszamy gości na kakao, ani nie wpraszamy się do przyjaciółki na sok. 

Wszelkie mniejszego i większego kalibru sprawy omawiane są przy filiżankach lub kubkach wypełnionych aromatyczną, gorącą kawą. Udomowienie ekspresów do kawy sprawiło, że niemal każdy może delektować się licznymi rodzajami tego niezwykłego napoju.  

Kawa zawsze powinna być pyszna i starannie przygotowana, ale nie zawsze musi smakować tak samo…Moc ziarnka kawy
Określając smak kawy mówi się najczęściej o jej mocy, kwaskowatości i równowadze. Moc kawy to rodzaj doznania jej smaku, określenia ciężkości i wyczucia bogactwa w momencie, gdy gorący napój znajduje się na końcu języka. Kawa słabsza sprawi wrażenie lekkości, a mocniejsza będzie „cięższa” i jej wyraźny smak pozostanie w naszych ustach na dłużej (do zabielania nadają się właśnie te mocniejsze odmiany kawy).  Kwaskowatość to nie wada – delikatny posmak cytryny wyczuwalny po bokach języka to charakterystyczna i doceniana przez koneserów cecha kawy, np. Arabiki. Idealna kawa to napój zrównoważony i zbalansowany, tak aby żadna z jej cech nie przodowała przed innymi.

Kawa pod ciśnieniem
Wybranie idealnej kawy to proces, w którym ostateczna decyzja należy do… naszych kubków smakowych. W roli podstawy espresso przygotowywanego w ekspresach ciśnieniowych najlepiej sprawdza się arabica. Ziarna tego gatunku kawy są bogate w oleje, dzięki którym uzyskujemy napar głęboko aromatyczny – cząsteczki aromatów rozpuszczają się właśnie w tłuszczach, więc im ich więcej, tym lepiej. Jakość wybranej przez nas kawy rozpoznamy przede wszystkim po jej smaku, ale bardzo dużo o napoju mówi wieńcząca go crema. Powierzchnia gotowego naparu powinna być gładka i oleista (w wypadku arabic mytych, czyli poddawanych „mokrej obróbce”), a najlepiej cętkowana (kawa naturalna, powstająca w wyniku obróbki na sucho). Kawy naturalna z gatunku arabic to zatem najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego.

Kawa w kapsułce
Szczęśliwi posiadacze ekspresów mogą rozsmakować się w kawie bez żadnych ograniczeń. Nowoczesne sprzęty oferują kawoszom możliwość przygotowania ulubionego napoju za pomocą jednego przycisku. Ekspresy na tzw. kapsułki to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią wygodę, ale nie chcą iść na jakościowe kompromisy. Kawa zamknięta w kapsułkach jest doskonałej jakości, a szeroka oferta rodzajów tychże kapsułek pozwala na picie: mocnego espresso, mlecznego latte, aromatycznego lungo, delikatnego cappuccino i wielu innych...  Kawa przygotowana wtradycyjnych ekspresach ciśnieniowych wymaga nieco więcej pracy, ale smakuje równie dobrze. Najlepiej używać kawy świeżo zmielonej (idealne walory smakowe uzyskamy mieląc niewielkie ilości kawy tuż przed przygotowaniem).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam