środa, 15 marca 2017

Kiedyś młotek, kowadło i palenisko, a dziś?

Młot, kowadło, palenisko i można było kiedyś wykuć cuda z metalu. Tak kiedyś było. Kowalstwo artystyczne nie jest współcześnie bardzo popularne, jednak są artyści, którzy postawili na taki właśnie rodzaj wykonywanego zawodu. 

Na szczęście, bo mimo że coraz więcej osób zafascynowanych jest sztuką minimalistyczną, wzorowaną na skandynawskim stylu w budownictwie i oszczędnych wykończeniach, to jednak czasami w charakterze swoistej wisienki na torcie ma się ochotę na zastosowanie we wnętrzach, ale też w elewacjach budynków i ogrodzeniach różne elementy zdobnicze. Trzeba je zazwyczaj odpowiednio wyciąć, wyprofilować, wygiąć, połączyć. Wtedy z pomocą przychodzą nie tylko sami artyści, ale też trzeba korzystać z usług firm, które zajmują się dopasowywaniem elementów z metalu, blachy lub innych materiałów. 

Przydają się podczas tworzenia nowoczesnych konstrukcji ozdobnych, które są zwykle wielkogabarytowe, usługi w zakresie np. walcowania. Jest to jeden z rodzajów obróbki plastycznej metali polegający na umiejętnym kształtowaniu materiałów przy pomocy walcarek oraz pras krawędziowych, które mają możliwość odpowiedniego gięcia. Walcowanie takie może być przeprowadzane metodą na zimno, na ciepło lub na gorąco. W każdym razie, takie usługi wykonywane są szybko, w sposób zmechanizowany i uwzględniający najbardziej wymyślne kształty.

Jeden z wykonawców, którego usługi można poznać na stronie gieciewalcowanie.pl, zajmuje się także walcowaniem stożków, które wykonuje za pomocą tzw. gięcia krokowego. Są tworzone stożki o bardzo dużych kątach nachylenia i jednocześnie dużych różnicach między najmniejszą oraz największą ich średnicą. To takie techniczne kwestie, ale w sumie ważne, bo często, kiedy masz jakiś pomysł i chcesz by wykonawca go zrealizował, słyszysz - nie da się. A tu jest do dyspozycji sporo opcji. Poza tym dobrze wiedzieć, że walcowaniu można poddawać zarówno stal czarną, nierdzewną, jak i aluminium. 
Szkoda, że nie było takich możliwości kilkanaście lat temu i to blisko naszego miejsca zamieszkania, kiedy wykonanie tarczy stylizowanych na historyczne, zleciliśmy do zrobienia w zakładzie nie tak profesjonalnym.

Wtedy też potrzebowaliśmy blachy na schody kręcone, prowadzące na antresolę oraz wygiętą poręcz, to wcale nie było łatwe, aby ktoś mógł nam to wykonać dobrze i w optymalnej cenie. Jak widać, te lukę skutecznie zaczęły zapełniać w pełni wyspecjalizowane firmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam