środa, 31 maja 2017

ŚWIATOWY DZIEŃ MOCZENIA NOCNEGO - 30 MAJA

30 maja został ustanowiony ŚWIATOWYM DNIEM MOCZENIA NOCNEGO. Ten dzień był wczoraj, ale to nie oznacza, że tylko tego jednego dnia warto zwrócić uwagę na niego uwagę. Właśnie trwa akcja edukacyjna mająca na celu nagłośnienie istnienia tego problemu, które zwykle przytrafia się dzieciom na przełomie przedszkola i szkoły. 

Właściwie w wieku 5 lat, maluchy powinny już zupełnie nie mieć takich sytuacji, w których w nocy zdarzy się im zmoczyć pościel bezwiednie. A jednak, statystyki mówią, że przypadki moczenia nocnego dotyczą sporej grupy dzieci po tym czasie. Niepokojący stan ten może się utrzymywać przez pewien okres. 

Nie wszyscy rodzice wiedzą, jak sobie w tej sytuacji radzić. A przecież powinni być w tym czasie wsparciem dla swoich maluchów. 

My z Klaudusią nie mamy problemów z tym związanych, ale jedna z koleżanek zwierzyła się jakiś czas temu naszej córce w przedszkolu, że coś takiego jej się przydarzyło i to kilka razy. 

Najwidoczniej dzieci są teraz bardzo otwarte, chyba nawet bardziej niż dorośli. Można przypuszczać, że niekontrolowane moczenie nocne malucha może wprawić rodzica w niemały stres. 

 
Dociekanie przyczyn, zamartwianie się, próby radzenia sobie w zaistniałej sytuacji... Właśnie - co powinni rodzice zrobić krok po kroku, by poradzić sobie z tzw. ogarnięciem tej kłopotliwej kwestii? 

Na myśl przychodzi, że moczenie nocne może mieć zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne przyczyny. Jaki powinien być tok działania, by sprawnie poradzić sobie z problemem? Chyba najważniejsze jest to, żeby mieć na ten temat pewną chociażby podstawową wiedzę.

WARTO OD RAZU ZASIĘGNĄĆ KONSULTACJI LEKARZA


Absolutnie, jeśli zauważymy kilkukrotne zmoczenie się dziecka w nocy, trzeba się udać do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry, aby wykonać badania wykluczające ewentualne wady układu moczowego lub innej choroby ogólnoustrojowej. Chociaż moczenie nocne bardzo często nie ma związku z inną chorobą somatyczną, to jednak w danym przypadku akurat być tak może, a to paradoksalnie najłatwiej zdiagnozować i rozpocząć leczenie. 

Jak wskazują statystyki, moczenie u dzieci w ciągu nocy ma w większości przypadków podłoże psychiczne. Ich nietrzymanie moczu z jakichś względów jest powodowane być może silnymi negatywnymi przeżyciami. Konsultacja w poradni specjalistycznej powinna dać odpowiedź na wiele kwestii, które mogą być utajoną przyczyną problematycznego zjawiska. 

Nietrzymanie moczu może mieć jeszcze inny aspekt powstania. To może być wada genetyczna. Warto więc zrobić wywiad w rodzinie, czy takie przypadki nie miały miejsca w poprzednich pokoleniach czy wśród kuzynostwa. 

UWAGA! Nie wszyscy rodzice wiedzą, że lekarz na wizycie zapyta, czy prowadzili oni spis przypadków moczenia się ich dziecka. Niektórzy specjaliści dla zdiagnozowania tego problemu już na starcie wymagają takiej mini ewidencji. Zdarza się, że trzeba udać się na ponowną wizytę do lekarza z takim dzienniczkiem, w którym odnotowane będą kolejne przypadki tych frustrujących dla dziecka i rodziców sytuacji. Jeśli akurat czytacie ten wpis i borykacie się z problemem moczenia nocnego u swojego dziecka, wejdźcie na tę stronę: suchyporanek.pl, gdzie znajdziecie do pobrania gotowy DZIENNIK MIKCJI. Wypełniwszy go, możecie go zabrać ze sobą na wizytę u doktora.      

 

JAK NA BIEŻĄCO POMÓC DZIECKU?


Po pierwsze otoczyć troskliwością i wspierać w przekonaniu, że nic złego się nie dzieje. Wsparcie mentalne to zawsze podstawa w relacjach z tak małą istotą, jaką jest kilkulatek. Kolejnym krokiem jest sprawne wprowadzenie do codziennego rytuału dnia, pewnych zasad, które powinny spowodować regulację pracy pęcherza moczowego. 

Jednym z dość banalnych problemów moczenia nocnego jest bowiem picie przez dziecko przed snem dużej ilości płynów. Trzeba je po prostu ograniczyć lub nie podawać ich przed snem bezpośrednio. Najlepiej zachować przynajmniej dwie godziny przed snem już wstrzemięźliwość od płynów. Ale to nie wszystko. 

Nie każdy wie, że są pewne składniki, które działają wyjątkowo moczopędnie. Spożywane w godzinach wieczornych mogą spowodować wytworzenie większej ilości moczu w nocy. Należą do nich m.in. soki z owoców cytrusowych, ale i np. nabiał. To praktyczna strona. 

A bardziej mentalna? Otóż warto maluchom z problemem nietrzymania moczu - miejmy nadzieję, że chwilowym i przejściowym - np. czytać bajki terapeutyczne, rozmawiać, przytulać, obdarzać zaufaniem. 

Kilka innych dobrych rad w temacie znajdziecie na

UWAGA!

Jeszcze dziś, aż do 6 czerwca na stronie SuchyPoranek.pl 

jest możliwość zadania pytania ekspertowi poprzez Poradnię Online.

Poradnia Online będzie dostępna w dniach: 31.05, 02.06 oraz 6.06 

Ekspert będzie LIVE w godzinach – od 12 do 14 i od 19 do 21.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam