czwartek, 20 kwietnia 2017

Gaz czy pompa ciepła?Gaz czy pompa ciepła - co lepiej zainstalować w domu? Którą wersję systemu wybrać. Stoimy właśnie przed decyzją w takim dylemacie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw. Chodzi tu głównie o dostępności mediów na danej działce. Na pewno  pompa ciepła to najprostszy sposób na wybór właściwego źródła energii.

W systemach Feelco HP, który  ostatnio jest dość często wykorzystywany przy budowie nowych domów, ciepło generowane jest przez pompę ciepła  – powietrze, a więc taką, która odzyskuje energię z powietrza zewnętrznego.  Agregat pompy ciepła systemu Feelco HP to konstrukcja Carrier Infinity 20. Jak reklamuje się producent, urządzenia tego typu działają w tak nietypowych warunkach, jak te panujące na przykład na Alasce czy północnych terenach Kanady. Jest to możliwe, ponieważ innowacyjna sprężarka Copeland Variable Scroll potrafi utrzymać wydajność grzewczą nawet przy ekstremalnych temperaturach. 

Kluczowa jest jednak energooszczędność, bo oczywiście pompa ciepła pracująca dajmy na to - w Suwałkach będzie musiała utrzymywać wyższe obroty sprężarki, aniżeli ta, która pracuje np. w Legnicy. Będzie zatem w tym regionie droższa w eksploatacji.

System hybrydowy Feelco Hybrid to natomiast rozwiązanie dwupaliwowe. Podobnie jak ma to ma miejsce w samochodach hybrydowych. Trzeba zapewnić dostęp do dwóch źródeł energii. Żeby zobrazować, odpowiednikiem silnika spalinowego jest nagrzewnica gazowa, natomiast silnika elektrycznego pompa ciepła. Obydwa  źródła ciepła nigdy nie działają w tym samym czasie. To sam system dokonuje wyboru tego, które jest w danym momencie tańsze w eksploatacji. Dzieje się to na podstawie analizy warunków wewnętrznych i zewnętrznych.

Dylematy związane z wyborem rodzaju instalacji grzewczej to kwestia wysokości inwestycji i tego, jak się to opłacać będzie w dłuższej perspektywie. Warto dokonać stosownych obliczeń i spróbować przewidzieć, co będzie wygodniejsze i bardziej opłacalne w eksploatacji. Przestudiowaliśmy stronę feelco.pl - producenta systemów ogrzewania i klimatyzacji, gdzie kilka kwestii zostało dość jasno omówionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam