wtorek, 19 stycznia 2016

Parkiet czy panele - co lepsze?

W domu mamy naturalne podłogi z desek oraz drewniany parkiet. Tak kiedyś wybraliśmy, tak nam doradzili nasi majstrowie, że podłoga drewniana to lepszy wybór. Kiedy jednak obserwujemy, jak zmienia się  technologia tworzenia podłóg również z paneli "udających" było nie było drewno, to jednak chyba warto wziąć tę opcję pod uwagę. 

Naturalne podłogi z prawdziwego stuprocentowego drewna mają zawsze niepowtarzalny wygląd. One pachną wyjątkowo, są trwałe, ekologiczne i posiadają nawet walory zwrotne. Za to panele to inna, niższa półka cenowa. Trzeba jednak pamiętać, że o ile podłogi z desek można poddać renowacji, o tyle paneli nie da się odnowić.

Ostatnio oprócz ponadczasowego drewna dębowego, coraz popularniejsze staje się drewno egzotyczne, które charakteryzuje oryginalna barwa i usłojenie. Co ciekawe, drewno egzotyczne dobrze odnajduje się w każdym pomieszczeniu czy to bardziej suchym czy wilgotnym, a także narażonym na intensywne użytkowanie.

Podłogi naturalne, kiedy położone są w dużych pomieszczeniach, są jednym z kluczowych aspektów estetycznych wprowadzających odpowiedni klimat. Każdy z rodzajów drewna gwarantuje unikatowy wzór usłojenia. Trzeba przyznać, że nawet po wielu latach użytkowania wyglądają szlachetnie.

Nie do przeceniania jest pozytywny wpływ na zdrowie podłóg drewnianych, które są "oddychające". Same regulują mikroklimat wnętrza, zwłaszcza te z nich, które występują w postaci posadzek olejowanych. Ponadto pozytywnie jonizują powietrze, nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się.  Z tego względu polecane są do dziecięcych pokoi i dla osób cierpiących na alergie. 

Trzeba przyznać, że montaż paneli jest szybki, prosty. Najczęściej nawet bez użycia kleju. Panele można użytkować  tuż po ułożeniu. Jednak już ich budowa wyklucza na przykład montaż na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Dopuszczalne jest tylko wodne, bo ono wolniej się nagrzewa i nie tworzy niekorzystnych dla płyty HDF zmiennych warunków temperaturowych.

Estetyka, walory użytkowe w dłuższym czasie, wyjątkowy charakter wnętrza - jakie przesłanki powinny być dla nas decydujące? Moja rada jest taka, żeby owszem wyposażyć się przed podjęciem decyzji w bogatą wiedzę na temat za i przeciw alternatywnym rozwiązaniom, ale też posłuchać własnej intuicji, jaki tak naprawdę chcemy, aby była nasz dom czy mieszkanie finalnie? Jak często będziemy mieli czas na ewentualne remonty i jaka kierujemy się filozofią życia, np. ekologiczną? 

Tymczasem spójrzcie, jakie wpadły mi w oko różne aranżacje wnętrz z egzotycznymi podłogami firmy  http://www.prodexpol.pl/.  

1 komentarz:

  1. Wszystko zależy od sytuacji i od tego, co kto lubi i czego potrzebuje. Ja wolę na przykład parkiet. bardziej mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam