poniedziałek, 28 lipca 2014

Toruńskie zakamarki - Gdanisko

Przechadzałam się ostatnio po Toruniu z aparatem, robiłam zdjęcia do monografii historycznej męża. Pomyślałam, że wrzucę Wam w tym tygodniu parę obrazków z klimatycznych toruńskich zakamarków. Dzisiaj pierwszy z nich.

Pokrzyżackie Gdanisko, czyli wieża ustępowa - znacie? Razem z podobnymi wieżami w Malborku i Kwidzynie - to największe historyczne toalety świata. Nieznane są tak dokładnie ani geneza tego typu budynków, ani też powody ich monumentalności. Nie wiadomo też do końca, jaka jest etymologia nazwy, ale prezentują się imponująco.


Prawdopodobnie gdaniska (po niemiecku dansker) miały kojarzyć się z gdańszczanami i ich ośmieszać, ale to zaledwie jedna z hipotez. Po latach osobliwość budowli, która znajduje się w pobliżu ruin dawnego zamku krzyżackiego zdobytego szturmem przez mieszczan toruńskich w 1454 roku - stanowi jeden z atutów widokowych miasta. Często przechadzają się tu wycieczki, pojedynczy turyści, rodziny, no i oczywiście pary zakochanych. 

 
Niedaleko stąd zarówno do Starówki, do ulic Szerokiej, Kopernika, do Krzywej Wieży oraz Rynków - Staromiejskiego i Nowego, ale też kilka kroków na Bulwar Filadelfijski na brzeg Wisły. Historia w pigułce.

  
Fot. K. Pawłowska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam