poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Wrażenia z lektury "Języka niemowląt" Tracy Hogg - odcinek pierwszy

Jestem świeżo po lekturze książki "Język niemowląt" Tracy Hogg. 
Pierwsze wrażenie jest takie, że wiele głoszonych w niej tez jest mi dobrze znanych z mojego całkiem intuicyjnego macierzyństwa sprzed "nastu" lat, gdy byłam naprawdę młodą, ale jednak świadomą mamą. 
Oto kilka zasad, pod którymi podpisuję się, jako doświadczona już matka: 

1. Maleństwo musi być traktowane jak osoba, czyli ktoś, kto czuje i rozumie. Rozmawiamy więc z dzieckiem, np. jak pisze T. Hogg, obnosząc je po domu. Każdy kontakt z dzieckiem powinien być rozmową, a nie naszym monologiem. Miękkim i miłym głosem wyjaśniamy mu przeznaczenie kolejnych pomieszczeń itd. 

2. Pierwsza kąpiel - starajmy się by była nad wyraz delikatna i czuła. Oczywiście kontynuujemy podczas kąpieli rozmowę z dzieckiem, starając się nawiązać z nim bliski kontakt.

3. Pierwsze karmienie piersią to okazja do niepowtarzalnego, intymnego kontaktu dwóch odrębnych, ale jakże bliskich sobie osób. Sprawmy, aby to była cudowna, czuła i miła chwila - taka do zapamiętania w podświadomości na całe życie jako synonim szczęścia. 

4. Porządek w działaniu receptą na sukces, czyli tzw. Łatwy Plan Tracy Hogg. A więc:
a) uregulowane pory karmienia i snu - zajmujące w pierwszych 3 miesiącach życia Maluszka 70% jego aktywności,
b) stale pory kąpieli, gaworzenia w łóżeczku lub na kocyku, spacery w wózku, wyglądanie przez okno domu lub podczas podróży samochodem itd. - czyli 30% aktywności dziecka pod kontrolą czasu,
c) odpoczynek osoby sprawującej opiekę,
d) wspólne pół godziny we troje - niezależnie od przyjętego podziału ról, Tracy Hogg proponuje te 30 minut wspólnoty, a po powrocie osoby pracującej poza domem, następnie ten, kto zajmował się dzieckiem od rana, powinien wyjść na spacer, by się trochę przewietrzyć, 
e) prowadzenie notatek - "Dzienniczek Łatwego Planu" (szczególnie ważny podczas pierwszych 6 tygodni),
f) warto też rejestrować przebieg własnego powrotu do zdrowia i kondycji
 
W ciągu pierwszych 6 tygodni życia Maleństwa, regularny odpoczynek matki jest równie istotny, jak nauka pielęgnacji i obsługi noworodka!     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam