czwartek, 30 czerwca 2016

Czerwcowe róże

Czerwiec, który już dziś niestety się kończy - cudownie kwitną róże. Zawsze intrygowały mnie właściwości olejku różanego postanowiłam je przeanalizować. Natchnęły mnie kolory, zapachy, aura.


Olejek różany to jeden z olejków eterycznych o najcenniejszych właściwościach, najwyższej cenie oraz największej popularności. Produkowany tylko z róży damasceńskiej, w większej części w Bułgarii, skąd pochodzi. Podobno pomaga w leczeniu bardzo poważnej choroby o podłożu psychicznym jaką jest nerwica. Mówi się, że podnosi poziom radości,  zwiększa poczucie szczęścia, relaksuje. Ma też innymi zbawienne właściwości na układ krążenia, który dzięki kąpielom w tymże olejku poprawia się w dużym stopniu.

Olejek różany jest unikatowy. To jeden z najwartościowszych w grupie olejków eterycznych i pomimo swej popularności używany jednak stosunkowo rzadko, jeśli chodzi o proste dolegliwości, ponieważ jest kosztowny. Różę damasceńską, z której chce się pozyskać olejek różany zrywa się tylko raz, rankiem, jednego dnia i aby wyprodukować 1 litr owego olejku potrzebnych jest do tego aż 5 ton płatków kwiatów. Leczenie drobnych chorób, np. przeziębień ekstraktem olejku z róży jest po prostu zbyt nieopłacalne. Śladowo olejek różany występuje jednak w bardzo dużej ilości leków.

W kosmetologii olejek różany jest składnikiem, który stosuje się po to, by walczyć ze starzeniem się skóry albo trądzikiem. Kosmetyki zawierające olejek różany działają przeciwzapalnie, oczyszczają pory i ujędrniają skórę. Olejek różany pomaga też przy minimalizowaniu skutków oparzeń. Często olejek ten stosowany jest przez kobiety po porodzie, którym dokuczają rozstępy, nie wolno go natomiast stosować w tym samym celu podczas ciąży.

Bardzo często występuje olejek różany w preparatach kąpielowych oraz w produktach przeznaczonych do masaży. Jednak trzeba pamiętać, że w postaci nierozcieńczonej nie może być stosowany bezpośrednio na ciało. 

Olejek różany ma niesamowity zapach. Dlatego bardzo często stosuje się go w kominkach eterycznych, do których wlanych kilka kropel daje aromat niepowtarzalny. W dodatku uważany jest za afrodyzjak, który ma ogromny wpływ na psychikę. Z tego powodu może być używany tylko przez osoby dorosłe i to z ostrożnością. Natomiast nie może być stosowany w specyfikach przeznaczonych dla dzieci. 

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe :) Nie wiedziałam, że olejek różany ma aż tyle właściwości.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz, pozdrawiam